Загальні відомості про господарство.

Брідок-Лівобережне родовище вапняків розташоване в Борщівському районі Тернопільської області, на північно-східній околиці смт Скала- ГІодільська.

Найбільші населені пункти, що розташовані поруч: районний центр м. Борщів, смт Скала-ІІодільська, с. Бурдяківці.

Кордони родовища проходять по контуру геологорозвідки.

Брідок-Лівобережне родовище вапняків розробляється Бурдяківським спецкар’єром.

Розробка родовища проводиться відкритим способом двома видобувними уступами висота 12 і 15м, які знаходяться на горизонтах +200 і +212м та

двома розкривними уступами на горизонті +225м (скальні породи) і +240м (м’які породи).

  • Коротка геологічна та гідрогеологічна характеристика родовища.

Вперше родовище було розвідане в 1967-68р.р. Київською геологорозвідувальною експедицією з метою забезпечення сировиною запланованого до будівництва Тернопільського асфальтобетонного заводу.

В 1983-85р.р. родовище було дорозвідане Київською геологорозвідувальною експедицією.

Родовище знаходиться в межах Подільського плато, в нижній течії річки Збруч – лівої притоки річки Дністер. Рельєф характеризується горбистою поверхнею, прорізаною долиною річки, а також балками з крутими схилами. Абсолютні відмітки коливаються від 196м (рівень води в р. Збруч) до 270- 280м (водорозріз).        ‘

В основі геологічного розрізу родовища лежать карбонатні породи Сокальського ярусу верхнього силуру, які складають корисну товщу. На її розмитій, місцями закарстованій поверхні, залягають широко поширені

утворення неогену, які майже суцільно перекриваються четвертинними відкладеннями.

Геологічна будова родовища представлена ( зверху вниз).–четвертинними відкладеннями – грунтові, глинисті, суглинкові, та галькові шари. Загальна товщина четвертинних відкладень коливається від 4,1м до 21,6м.

– силурійськими органогенними вапняковими відкладеннями. Вапняки представлені мікро зернистими різновидностями порід. Загальна товщина вапняків від 10 до 24,7л*. Залягання близько до горизонтального. Глибина залягання корисних копалин під розкривними породами від 2,1 до 31л*. Середня товщина корисного пласта складає 22м.

Геологорозвідкою встановлено наявність одного водоносного горизонту. Положення рівня підземних вод характеризується відмітками 191,5 – 205,1м. Підрахунок запасів проведено до відмітки 200л*. Побільшості вапняки, що видобуваються, знаходяться вище рівня води річки Збруч (195,2м).

Геологічні умови родовища задовільні і не ускладнюють розробку даного родовища.

  • Якісна характеристика родовища.

Вапняки родовища є силурійськими відкладеннями: мікрозернисті, відкрито- кристалічні.                                                                                               ‘

Об’ємна вага

т/м3 – 2,65-2,75

Питома вага

Т/м3  2,70-2,73

Пористість

% – 0,74-2,95

Механічна міцність

кг/см – 816-1140

Основні фізико-механічні показники вапняків:

Всі різновиди вапняків родовища піддавалися випробуванням у відповідності до вимог ДЕСТУ- 8267-82 та ДЕСТУ- 9128-82 і виявились придатними для використання як сировина для виробництва білого і чорного щебеню та гарячого асфальтобетону.

  • Розвіданість родовища і дані про наявність земельного та гірничого відводів.

В “Брідок-Лівобережному” поклади вапняків до розвідані в 1983-1985р.р. на площі 160га Київською експедицією “ЗАХІДУКРГЕОЛОГІЯ”.

У 2016 році проведено повторну геолого-економічну оцінку запасів родовища “Брідок – Лівобережний”.